The costs of Pilates vs why it's worth it


I hear this question from time to time from clients and potential customers at the studio, and I would like to take a moment to address it.

Why does Pilates cost so much?

Here are my thoughts:

  1. The training. A comprehensively trained Pilates instructor will spend thousands of dollars for their training. That doesn’t count private instruction, travel to do the certifications that are rarely in or near your home town (I have traveled to Ennis, Montana for mine), other certifications, workshops, continuing education requirements, and the list goes on. For example, I have spent nearly $6,000 on just my training; plus, I have to travel to Spearfish, South Dakota, or Casper, Wyoming to do my observation hours to receive my certification, which means that I have to take time off work in order to get them. On top of that, I have to complete 14 continuing education credits that I have to take every two years in order to keep my certification.

  2. The equipment. A high end studio reformer can cost more than $10,000 and the other equipment is just as pricey. For the four Peak Pilates reformers and other Peak certified equipment that I have in my studio, I have paid $24,000. And that's just for the Pilates equipment -- not any other equipment that I have in the studio.

  3. The class size. Pilates classes are small. Mat classes at Ignite can fit more than 10 people, but I can only teach four people on the reformer. If we had a class with 30 reformers, it would make sense that those classes could be cheaper; but there’s no way to teach a class that size and keep the students safe. And it's my job to make sure that you are safe.

However, here are three reasons that I feel Pilates is worth the cost:

  1. Incorporating a regular Pilates program into your workout routine will help you improve flexibility as well as help your body reach its maximum potential. Improving your flexibility can lead to better performance in sports-related activities, make everyday tasks easier and help you avoid injuries.

  2. Pilates works to strengthen the muscles we use throughout the day. It can be just as helpful to someone who has trouble getting up from a seated position as for someone training to run a marathon.

  3. Pilates teaches you the importance of better posture and how to properly contract your stomach muscles. It also teaches you to focus on your breathing, which gives you a heightened awareness of your body. You’ll become more aware of maintaining your posture, and you may even find yourself engaging your core while watching television, driving or performing other routine tasks.

Joseph Pilates once said: "In 10 sessions you will feel the difference, in 20 you will see the difference, and in 30 you will have a whole new body."

Try Pilates today! Ignite Pilates fitness studio in Gillette, Wyoming offers private and semi-private full equipment classic Pilates sessions, personal training and TRX sessions by appointment. Call or text 307.660.8077 or swing by to check out the studio at 308 S. Douglas Highway in Gillette.

And check out the costs of Pilates in other areas, compared to Ignite's costs in Gillette, Wyoming (as of 2016, prices are subject to change):

  • Unlimited monthly pass: $175

  • Private: $35

  • Semi private/Group: $25

  • Mat class: $5, drop in

Casper

  • Private: $69

  • Four people: $34.50 each

Denver

  • Private: $72

  • Trio: $37 per person

  • Mat class: $20

Los Angeles

  • Private: $85

  • Semi private: $120 per group

Missoula

  • Private: $60

  • Semi Private: $45

  • Mat class: $10.50

New York

  • Private: $101

  • Trio: $54.60 per person

Spearfish, SD

  • Private: $38

  • Duo: $30

  • Mat class: $12

#Pilates

0 views

Ignite Pilates  I  308 S. Douglas Highway  I  Gillette, WY 82716  I  307.660.8077

​© 2015-2019 Ignite Pilates created with Wix.com